Rynek bełchatowskich mediów mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze pięć lat temu papierowa prasa w postaci Dziennika Łódzkiego, Faktów czy portal Dolsatu – ebelchatów, stanowiły główny nurt przekazu w mieście. Podobnie rzecz się ma z dziennikarzami, którzy w obecnej sytuacji swoich mediów szukają zajęcia zasilając głównie aparat urzędniczy czy wręcz wkraczając do polityki.
Gazety znikają rośnie siła Internetu
Bełchatowskie Fakty to projekt, który zniknął już z mentalności mieszkańców miasta. Niegdyś tygodnik o ogromnej sile rażenia kupowany w ilości kilku tysięcy egzemplarzy zniknął właściwie z rynku. Po upadku wydawcy, został kupiony przez grupę polityków ale nie przetrwał próby czasu i zmian na rynku medialnym. Obecnie jako bezpłatny zalega gdzieś na sklepowych regałach.
Ciągle najmocniejszy jest Dziennik Łódzki ze swoją „wkładką” 7 dni traktującą o lokalnych sprawach. Dziennik pomimo spadającej regularnie sprzedaży zadbał jednak o pozycję w Internecie. Nasze miasto to portal cieszący się dużą popularnością ale czy ten projekt w ogóle przetrwa w Bełchatowie, jest pytaniem całkiem zasadnym w obliczu opuszczenia redakcji przez jej wieloletnią dziennikarkę Ewę Drzazgę a z podobnym zamiarem nosi się podobno również Grzegorz Maliszewski. Co dalej z Dziennikiem?
Z pewnością nową jakość w lokalnych mediach stanowi portal Dzień Dobry Bełchatów, szybko zyskał na popularności a swym otwartym i liberalnym podejściem do komentujących zwiększa regularnie siłę oddziaływania. DD Bełchatów jest obecnie najsilniejszym medium w Bełchatowie i z pewności najszybciej reaguje piórem Magdaleny Jaśkiewicz Stawowczyk.
Co się stało z Dolsatem? Nadal jest liderem wśród lokalnych telewizji ale znacznie podupadł w Internecie. Właściwie portal ebelchatów przestał być szerzej komentowany a potwierdza to liczba polubień na najpopularniejszym portalu społecznościowym. Jeżeli Dolsat nie skieruje swojej aktywności do Internetu stanie się jedynie osiedlową telewizją tak jak przed laty.
Nadal sporą popularnością cieszy się Radio ESKA. Tutaj o sile oddziaływania niestety wiemy niewiele.
Kompletnie niszowymi stały się projekty takie jak Twoja Telewizja Lokalna Piotra Samsika, która była jedynie projektem nakierowanym na promocję jej właściciela. Samsik był przecież dyrektorem w PKS i WOD KAN. Podobnie rzecz się ma z B24TV Adama Michela, męża swojej żony Moniki. Całkowicie z obiegu wypadł portal BAI.PL, w który był zaangażowany Senator PiS Wiesław Dobkowski.
Dziennikarze do urzędów
Pierwszą dziennikarką, która odeszła z mediów do Urzędu Miasta była Beata Kwiecińska Pintos, która po kilku latach pracy w TKB Doslat została rzecznikiem Prezydenta Marka Chrzanowskiego. Jej śladem poszedł inny dziennikarz Dolsatu Tomasz Kałużyński, obecnie pracownik Urzędu Miasta. Pracę w Starostwie znalazła również dziennikarka Radia Bełchatów Agnieszka Zawodzińska i naczelna Dziennika Łódzkiego Aleksandra Jasitczak. W Powiatowym centrum sportu pracę znalazł redaktor Maciej Wiśniewski słynący z ciętego pióra w Dzienniku Łódzkim. Wiśniewski nie porzucił dziennikarstwa i prowadzi portal o bełchatowskim sporcie Belsport. Do Urzędu gminy trafił wieloletni dziennikarz Radia Łódź i Faktów Maciej Pilarczyk. Obecnie w Urzędzie gminy Szczerców pracuje też Robert Kornacki swego czasu Prezes Zarządu spółki wydającej FAKTY.
W ostatnich dniach gruchnęła informacja o rozstaniu się z redakcją Dziennika Łódzkiego jej długoletniej Dziennikarki Ewy Drzazgi. Drzazga to najlepsze pióro Dziennika z największą wiedzą o regionalnych sprawach. Symbol Dziennika Łódzkiego ma podobno znaleźć pracę w Urzędzie Gminy Bełchatów. Jak wieść gminna niesie z odejściem z tej samej redakcji nosi się Grzegorz Maliszewski. Dlatego pytania co dalej z Dziennikiem są jak najbardziej zasadne.
Są jednak tacy, którzy nadal swoją karierę zawodową wiążą z lokalnymi mediami. Wspomniana już Magdalena Jaśkiewicz Stawowczyk to dzisiaj autorka najpoczytniejszych informacji w mieście. Redagowany przez nią portal Dzień Dobry Bełchatów jest liderem na rynku. Kryspina Rogowska dziennikarka i prezenterka TKB Dolsat jest z powodzeniem twarzą tej redakcji od lat. Rafał Różycki w Radio Eska stara się by informacje o Bełchatowie przekazywano również w eterze. Wciąż na swoim stanowisku od ponad 20 lat jest Redaktor Naczelna FAKTÓW.
Karierę poza Bełchatowem robią też z powodzeniem Edyta Lewandowska, niegdyś Radio Bełchatów a obecnie Prezenterka głównego wydania Wiadomości w TVP 1 czy Marcin Darda najbardziej opiniotwórczy dziennikarz w Łodzi i regionie wierny swej redakcji Dziennika Łódzkiego.